Doktor Gabor Maté, kanadský lekár maďarského pôvodu a preslávený odborník na traumu, jej liečenie a vývoj osobnosti v detstve, nám dáva novú víziu: spoločnosť informovanú o traume, v ktorej sa rodičia, učitelia, lekári, politici a právnici nezaoberajú opravovaním správania, stanovovaním diagnóz, potláčaním symptómov a odsudzovaním, ale namiesto toho sa snaží porozumieť príčinám, z ktorých v zranenej ľudskej duši vzniká znepokojujúce správanie a choroby.

“Trauma je neviditeľná sila, ktorá formuje náš život. Formuje to, ako žijeme, ako milujeme, a aký dáváme svetu zmysel. Je to koreň našich nejhlubších rán.“ Gabor Maté

Traumatizovaní nie sú iba vojnoví veteráni alebo obete sexuálneho zneužívania. Nejakú traumu si – hlavne v detstve – prežil každý z nás a reakcie na ne sa líšia. Príčinou traumy môže byť aj „obyčajný“ nedostatok pocitu prijatia a pozornosti alebo prílišná kritika a prísnosť spolu s absenciou pochvaly. Symptómy siahajú od nutkavého správania, depresie, úzkostí, závislostí cez agresívne, „asociálne“ správanie, trestnú činnosť až po rakovinu alebo roztrúsenú sklerózu. Tie všetky majú spoločnú šablónu, a tou je trauma.

K VZNIKU TRAUMY NEPOTREBUJEME HOLOKAUST

Sám Gabor Maté prežil traumu ako ročné bábätko, ktoré bolo odlúčené od matky na sklonku druhej svetovej vojny, keď ju deportovali. Jeho mamička našťastie koncentračný tábor prežila. „Ale na vznik traumy nepotrebujete holokaust alebo genocídu,“ hovorí Dr. Maté, príčiny môžu byť oveľa menej viditeľné.

Filmový dokument Múdrosť traumy uzrel svetlo sveta v júni 2021 a jeho hlavným protagonistom je práve Gabor Maté. Ponúka vo filme nový pohľad na svet, v ktorom žijeme, aj na nás samotných. Jeho víziou je spoločnosť, ktorá ľudí a spoločenské skupiny nesúdi podľa toho, čím sú a čo „vykonali“, ale podľa toho, čo prežili. Odhaľuje obrovské následky traumy, ktoré pretkávajú celú našu spoločnosť a formujú ju. Na kolektívnej úrovni totiž trauma ovplyvňuje správanie spoločenských skupín, národov, celých štátov. 

„Nenormálnost nespočívá v patologii individuí, ale v samotné kultuře, která vede lidi k utrpení a dysfunkčnosti.“ Gabor Maté

Praktické informácie k registrácii

  • Pre spustenie filmu je potrebná registrácia. Kliknite na tlačidlo Prehrať celý film, alebo kliknite na tento link https://watch.showandtell.film/watch/wot-ozhrad-slavin-04122021. Budete presmerovaný na adresu, kde kliknete na tlačidlo REGISTER
  • Pri registrácii stačí vyplniť Vaše meno (NAME) a email (EMAIL ADDRESS) a nastaviť Donation Amount na 0$.  Zabezpečili sme, aby ste si film mohli pozrieť zdarma.
  • Pokiaľ však máte záujem, môžete v registračnom formulári prispieť darom autorom projektu / filmu v ľubovolnej výške. Ak ste sa rozhodli prispieť darom, budete presmerovaný na stránku, kde zadáte platobné údaje vašej platobnej karty a po odsúhlasení podmienok, klieknete na PAY. Následne budete presmerovaný na stránku, kde je uvedená webová adresa, na ktorej sa dá prezrieť film.
  • K dispozícii sú české titulky, ktoré sa dajú zapnúť nasledovne: Spustíte film, kliknite na ozubené koliesko vpravo dole -> titulky -> čeština.

Ďalšie zaujímavé videá

Ak máte záujem o ďalšie informácie a múdre príbehy, pomocnú a liečivú prácu doktora Matého, našli sme pre vás ďalšie materiály a videá.

Prednáška Gábora Matého na TED konferenci v Brazílii o závislostiach a ich príčinách

Závislost & vývoj mozku – Dr. Gabor Maté

Ďakujeme Nadačnému fondu pre rozvoj plného vedomia, že nás pomohli nasmerovať na tvorcov filmu Wisdom of trauma, a že nám pomohli aj s výborne spracovanými textami k filmu. Tento nadačný fond má zaujímavú činnosť aj projekty. Viac info nájdete: https://www.plnevedomi.cz/https://www.joga-online.cz/